Automobily Škoda 1000 MB v roce 1966
 
It´s No Sabre Jet, But...
 Jak vám jezdí Škoda 1000 MB
 Konečně zástěrky
 Konkurenti Škody MB
 Náš rodinný podnik
 Porovnávací test
 Svět motorů testuje - Škoda 1000 MB
 Test Š 1100 MB deLuxe

 Tisíce vozů Škoda MB
 Tovární test z roku 1964
 Zahraniční názory na Škodu 1000 MB
 
Zkoušky nových pneumatik Barum
 

 

 

 Tisíce vozů ŠKODA MB:   Svět motorů č. 8/64 z 11. dubna 1964Konečně je nový vůz tady! Ve výrobě, i na stránkách Světa motorů. Ač jsme naše čtenáře informovali, že o voze Škoda 1000 MB přineseme obsáhlý článek až v květnovém čísle, přinášíme jeho popis již nyní. Oponu před novým vozem zvedl ministr všeobecného strojírenství, soudruh Karel Poláček s vedoucími pracovníky AZNP na tiskové konferenci, konané koncem března. Naše široká motoristická veřejnost se tak může s novým výrobkem mladoboleslavské automobilky seznámit dříve než bylo původně dohodnuto... Řadu zájemců budou také zajímat provozní vlastnosti nového vozu a další podrobnosti. Všem těmto otázkám se budeme věnovat v dalších číslech, abychom, pokud je to v našich možnostech, odškodnili naše čtenáře za jejich dlouhé čekání.

V současné době se sériová výroba nového osobního automobilu rozbíhá a v měsíci dubnu se denně montuje asi 10 vozů. V květnu se vyrobí již téměř 1000 vozů.


 Zpráva o životnostní zkoušce vozu Škoda 1000 MB z počátku výroby:  tovární test z roku 1964 (zkráceno)


Za účelem ověření kvality sériové výroby v jejím počátku bylo rozhodnuto ověřit jeden vůz životnostní zkouškou na 100000 km. K tomuto účelu byl vybrán vůz č. mot. 000855, převzatý ze sériové výroby na bilanční příděl dne 6.5.1964. Koncem června 1964 měl vůz najeto 5047 km. Předpokládalo se najetí 100000 km sledovaného provozu, t.j. zajíždění do stavu 105047 km s ukončením v prosinci 64...

Stahujte kliknutím na ikonu. 

 Svět motorů testuje - Škoda 1000 MB:   Svět motorů č. 16/64 z 1. srpna 1964 (zkráceno)


 
Tento první netovární test MB přináším ve zkrácené podobě z jednoho prostého důvodu. Je velmi popisný a čtenáře seznamuje až příliš zevrubně se vzhledem vozu, jeho interiérem a ovládacími prvky. Pochopitelně, 1. srpna bylo k provozu přihlášeno teprve několik stovek nových embéček, takže zájemci si jej takto mohli "ošahat" alespoň textem.

Stahujte kliknutím na ikonu.

 Konečně zástěrky:    Svět motorů č. 5/65 z 27. února 1965


Každý motorista ví, jak je příjemné jet za deštivého počasí za jiným vozidlem. Po několika metrech má přední sklo neprůhledné od spršky nečistot, odstřikující od zadních kol vpředu jedoucího vozidla. Motocyklista je na tom ještě hůře. A přece se dá takovému odstřikování značně zabránit, je-li za zadními pneumatikami namontovaná zástěrka. Až dosud si je někteří motoristé vyráběli sami. Dnes však mají majitelé vozů Octavia ještě jinou možnost. Kovodružstvo v Novém Kníně zahájilo loňského roku sériovou výrobu zástěrek ZŠ-STANDARD, které jsou nyní k dostání v prodejnách Mototechny za Kčs 47,- za pár. Ve druhé polovině t. r. mají být v prodeji zástěrky i pro vozy Škoda 1000 MB.

Zástěrky jsou zhotoveny z pryžového koberce s molinem, lem i znak je z eloxovaného hliníku. Koncem t. r. chtějí vyrábět v Novém Kníně další provedení těchto zástěrek - budou celogumové, lité do formy. 

 

 Porovnávací test vozů Škoda 1000 MB, Renault R8 a Opel Kadett:   Automobil č. 10 z října 1965


Test zpracovaný podle podkladů ÚVMV u nás vyšel v době, kdy se MB dostávalo k prvním západoevropským zákazníkům. Zatímco R8, představený v roce 1962, byl vůz shodné koncepce jako MB, a beze změn se vyráběl ještě v 70. letech, druhý testovaný konkurent, ortodoxní litrový Opel Kadett typ A,  již v době uveřejnění patřil minulosti. Z výrobních pásu tehdy už třetím měsícem sjížděl jeho prostornější čtyřdvéřový nástupce mnohem elegantnějších tvarů a vyššího výkonu. To ale potenciální tuzemské kupce nemuselo trápit, protože k mání nebyl ani za bony...

 Stahujte kliknutím na ikonu.
  

 Jak vám jezdí Škoda 1000 MB:   Svět motorů č. 24/65 z 20. listopadu 1965 (výňatky)

 
Dnes, kdy se nejen na našich silnicích, ale i na mnoha silnicích socialistických a kapitalistických zemí pohybují desetitisíce embéček, kdy již mnoho našich motoristů nejrůznějších profesí a tím i nejrůznějších požadavků na vůz získalo dostatek vlastních zkušeností, pokládali jsme za účelné zeptat se jich, jak jsou s vozem spokojeni. V anketě jsme čtenáře vyzvali, aby vůz ohodnotili podle vlastních poznatků jednou z pěti známek - 1 (výtečně), 2 (velmi dobře), 3 (dobře), 4 (dostatečně), 5 (nedostatečně), přičemž k výsledné známce měli dojít na základě vyjádření k následujícím bodům: 1. vzhled vozu, 2. karosérie, 3. motor, 4. jízdní vlastnosti, odpružení, brzdy 5. příslušenství k vozu, 6. rozsah výbavy. V bodu 7 jsme pak požadovali případné rady, jak svépomocí zlepšit funkci některé části vozidla...

 Celý článek stahujte kliknutím na ikonu.

 

 Zahraniční názory na Škoda 1000 MB:   Automobil č. 12/65 

 
O pozornost, jakou vzbudil všude v cizině vůz ŠKODA 1000 MB, svědčí mimo jiné i množství testů, kterými si redakce význačných motoristických časopisů ověřují jeho vlastnosti. V poslední době byly například uveřejněny podrobné testy v britských časopisech Motor a Autocar a ve francouzském L´auto-journal...

 Stahujte zde.

 Automobily Škoda 1000 MB v roce 1966:  Automobil č. 2/66


Na základě získaných poznatků byla již během roku 1965 realizována postupná zlepšení a další se uplatňují v letošním roce. Především se zvyšuje výkon motoru na 48k při 4750 ot/min podle SAE, tj. 42k při 4450 ot/min podle DIN a tím i maximální rychlost na 125km/h. Změna si vyžádala úpravu sacích vaček vačkového hřídele, zavedení vnitřních ventilových pružin, úpravu hlavy válců pro vnitřní pružinu, úpravu ventilové misky a jiné seřízení karburátoru, kde místo hlavní trysky 120 je tryska 125. Maximální krouticí moment se zvýšil na 7,5 kpm při 3000 ot/min, takže se zlepšilo zrychlení vozu.
Interiér vozu byl zlepšen novým tvarem vnitřních kliček, které jsou nyní z plastické hmoty, byl změněn tvar páček topení a páčky jsou barevně odlišeny, byla zjednodušena podpěra kapoty motoru, umožňující větší otevření, zarážky větracích okének jsou z plastické hmoty.
Novinkou je zajištění zadních dveří proti otevření z vnitřního prostoru karosérie. Zařízení zajišťuje vnitřní kliky po stisknutí páčky umístěné na čele dveří a je přístupné pouze při otevřených zadních dveřích. Dále byla zavedena alternativní montáž bezdušových pneumatik. V barevné paletě modelů 1966 budou tyto barevné odstíny: tmavošedá (113), světle šedá (116), modrá (429), modrozelená (436), světle béžová (625), červená (837). Byly změněny také boční lišty přední masky co do tvaru i materiálu (jsou nyní z plastické hmoty vakuově pokovené). Ještě během I. pololetí r. 1966 bude změněna mřížka v zadních postranicích, kterou proudí vzduch k motoru. Během roku 1966 se také začne používat lepené brzdové obložení. Standardně bude na všechny vozy zavedena montáž bezpečnostních pásů.
Podle přání zákazníka bude se v roce 1966 za příplatek montovat toto zvláštní vybavení:
- běloboké pneumatiky,
- zpětný světlomet
- chrániče za zadními koly
- látkové čalounění
- fanfárové houkačky
- vnější zpětné zrcátko.
Podle přání, aby vůz Š 1000 MB kromě prvků, které podmiňují výborné jízdní vlastnosti, pohodlí, hospodárnost provozu, byl vybaven i prvky reprezentačními, bude ve II. čtvrtletí zaveden do výroby typ Š 1000 MB de Luxe, u kterého mimo popsané základní změny budou realizována další zlepšení.
Ve druhé polovině roku 1966 bude zahájena výroba dvoudvéřového  provedení pod označením Škoda 1000 MBX.
Pracovníci AZNP v Mladé Boleslavi sledují pozorně názory zákazníků a v dalším zlepšování vozu Škoda a rozšiřování sortimentu budou pokračovat i v r. 1967.

s. Inž. J. Horák AZNP Ml. Boleslav

 
 

 It´s No Sabre Jet, But...:   Wheels, prosinec 1966 (autorský překlad) 

 

Pod označením Sabre se z obchodních důvodů skrývala dobře známá tisícovka určená pro australský trh. Její test uveřejnil ve svém prosincovém čísle roku 1966 motoristický časopis WHEELS, který měl k dispozici vůz z 9. série ve standardním provedení modelu 66.
Škodovky se v Austrálii prodávaly již mezi válkami, v padesátých letech se na Novém Zélandu dokonce z dovezených dílů montovaly vozy Š 1200/1201.

 

Stahujte kliknutím na ikonu.

 

  

 Zkoušky nových pneumatik BARUM:  Svět motorů č. 24/67 (zkráceno)
 

OS-25
 

OR-1


Letos v červnu prověřovala skupina pracovníků Výzkumného ústavu gumárenského z Gottwaldova a závodu Gumárne 1. mája z Púchova výsledky dalšího  vývoje pneumatik rozměru 155-14, určených pro vůz Škoda 1000MB.
Asymetrické uspořádání segmentů dezénu OS-25 podstatně zlepšilo charakter sjíždění běhounu. Odstranění nepravidelně schodovitého sjíždění, které se vyskytovalo u prototypů tohoto dezénu, znamená i zvýšení životnosti pneumatik. (...)
Ověřovací zkoušky radiálních pneumatik OR-1 plně prokázaly všechny přednosti této konstrukce. Pneumatiky vynikají velmi dobrými adhezními vlastnostmi, jež umožňují lépe využít výkonu motoru při plné bezpečnosti jízdy. Na dobrých vozovkách zvyšují pohodlí cestování, neboť jízda je měkčí.
Výsledky zkoušek potvrdily, že životnost radiálních pneumatik bude podstatně vyšší než pneumatik klasické konstrukce. (...)
V závodě G1M Púchov se rozšiřuje výroba pneumatik s dezénem OS-25, který v příštím roce plně nahradí starší dezén OS-11. Výroba radiálních pneumatik OR-1 bude zahájena ve IV. čtvrtletí letošního roku poloprovozně v závodě Rudý říjen v Gottwaldově.

 
 Test Š 1100 MB deLuxe:   Svět motorů z r. 1968  (pouze výsledky)


Podvozkově nebyl mezi testovaným vozem Š1100 MB a Š1000 MB žádný rozdíl až na to, že zkoušený vůz byl obut do radiálních pneumatik Barum 155 SR14 s desénem OR1, vyráběných na základě licence Pirelli. Je nesporné, že umožňují rychlejší a bezpečnější projíždění zatáček, že i na náročnějším povrchu vozovek (náledí, mokro) lépe vzdorují bočním silám než naše dosavadní pneumatiky klasické konstrukce, rozdíly v tom směru však nejsou tak patrné jak jsme očekávali. (...)
Radiální pneumatiky všeobecně - a v tom směru není výjimkou ani radiální pneumatika Barum - neabsorbují v určitém režimu, hlavně při rychlostech kolem 40km/h, hluk běžného pérování tak dobře, jako pneumatiky klasické konstrukce.

 

 

 
maximální dosažená rychlost: 131,4 km/h

zrychlení:
0-40:     4,3 s
0-60:     7,9 s
0-80:   14,8 s
0-100: 23,4 s

spotřeba:
při průměrné rychlosti 55km/h:
5,78 l/100km (rovinatá trať)
6,00 l/100km (kopcovitá trať)
při průměrné rychlosti 70km/h:
6,36 l/100km (rovinatá trať)
7,50 l/100km (kopcovitá trať)
  

 Náš rodinný podnik (část VI.):   Motor Journal č. 5/2002  


Kliknutím na ikonu si můžete stáhnout šestou část vzpomínek Ing. Hrdličky věnovanou především vývoji a výrobě Škody MB. Vzpomínky vycházely na pokračování v uvedeném časopise od podzimu roku 2001.

 

 Konkurenti Škody MB


Níže si můžete stáhnout články pojednávající o konkurentech západní provenience. Dlužno podotknout, že osm let designerského exprerimentování bylo na kabátu MB znát. Zatímco konkurence na podzim 1965, kdy se embéčko začalo prodávat na západě, nabízela povětšinou již rovné plochy a ostré hrany, mladoboleslavský matador byl kulatý ve stylu 50. let.

1/ Ford Anglia 105E model 1965 (od 1959)
2/ Saab 96 model 1965 (od 1960)
3/ Austin 1100 model 1966 (od 1960)
4/ Simca 1000 model 1965 (od 1961)
5/ Opel Kadett A model 1964 (od 1962)
6/ Renault R8 model 1963 (od 1962)
7/ Vauxhall HA Viva model 1966 (od 1963)
8/ NSU Typ 110 model 1966 (od 1965)
9/ Peugeot 204 model 1966 (od 1965)

Původní testy:
1/ Fiat 850 Coupe
2/ Fiat 850 Idromatic
3/ Simca 1000 GLS
4/ Renault R8
4/ Renault R10

Níže pro porovnání uvádím základní ceny srovnatelných
dvou- a čtyřdveřových vozů v NSR v říjnu 1966.
Podotýkám, že zcela mimo konkurenci bylo svojí cenou
auto, které motorizovalo poválečnou NSR, totiž VW 1200.
Za stejný peníz jako Brouk byl v půli 60. let už jen Fiat 600D.
 

 značka a typ vozu:

cena DM od:
 Simca 1000 L
 Škoda 1000 MB
 Renault 8
 Opel Kadett B
 NSU Typ 110  
 Renault 8 Major
 Austin 1100
 Peugeot 204
  
 
4775,-
4780,-
5350,-
5700,-
5795,-
5990,-
6480,-
6810,-

 

 

zpět na úvodní stránku

začátek stránky